Érdemes elgondolkodni néhány általános elővigyázatossági intézkedésen a kutya számára a tél egészségesen történő és biztonságos átvészelésének biztosítására. Kezdődjön mindez egy, a tél beállta előtt végzett állatorvosi vizsgálattal, melynek során a már meglévő egészségügyi problémákat ellenőrzik.Mielőtt hivatalosan is megérkeznének a téli fagyok, érdemes elgondolkodni néhány általános elővigyázatossági intézkedésen kedvenc ebe számára a tél egészségesen és biztonságosan történő átvésze léséhez. Kezdődjön mindez egy, a tél beállta előtt végzett állatorvosi vizsgálattal, melynek során a már meglévő egészségügyi problémákat ellenőrzik.
Akár hiszi, akár nem, a megfelelő ápolás is fontos része a téli hónapokban az egészség megőrzésének. A nehéz és csapzott szőrzet nem nyújt megfelelő védelmet a kutya bunda alatti bőrének a szélsőséges hideggel szemben. Ha kutyája sok időt tölt a szabadban, rendszeresen ellenőrizze a fülén és mancsán az esetleges fagyásnyomokat. A tél során fontos a talppárnák közötti szőr lenyírása, hogy a lábujjak között minél kevesebb jég tudjon összegyűlni
A kutya életkora is nagyban befolyásolja azt, hogy mennyire viseli el a hideget. A kölykök és idős kutyák számára kisebb-nagyobb kihívást jelenthet testhőmérsékletüket hozzáigazítani a környezet hőmérsékletéhez, hidegben, melegben egyaránt. Sokkal rosszabbul érinthetik őket az időjárás változásai. Vannak, akik már 10°C körül igénylik a védelmet nyújtó ruházatot, míg mások a meleget tolerálják nehezebben. Figyeljük meg kutyánk viselkedését különböző időjárási körülmények között, és ahhoz mérten szabjuk meg a kint tartózkodás idejét. Ne erőltessük a tavasszal és ősszel megszokott, kellemes 1-2-3 órás sétát szakadó esőben, jeges szélben vagy a téli mínuszokban!
Néhány kutyát vastag bundával áldott meg az ég, ami tökéletesen melegen tartja őket a hidegben, viszont a rövidszőrű kutyákra már elkel a kiskabát vagy egy pulcsi a téli séták idejére. A kutyák számára egy megfelelő téliruha érjen a nyaktól egészen a farok tövéig. Fontos, hogy a hasuk is védve legyen. De mivel a fagyásra leghajlamosabb testrészek (fülek, farok, mancsok) fedetlenül maradnak, egyáltalán nem javasolt nagy sétákat tenni rövidszőrű kiskedvenceinkkel a hideg, téli időben.
Ha kutyád fázik, próbáljatok inkább a napsütésben sétálni (késő reggel, kora délután, amikor egy kicsit melegebb az idő). A kora reggeli és késő esti sétáltatás télen kerülendő. Nekünk és kutyáinknak is fontos a D-vitamin, még télen is. Az eddig bevált kinti játékokat télen is nyugodtan lehet játszani, de sokkal jobb akkor, ha még a nap is kisüt hozzá egy kicsit.
A téli séták után mosd le a havat, és az utak szórására használt homokot és sót, viszont ritkítsd vagy hagyd el a fürdetéseket. Ha mindenképp meg akarod fürdetni kedvencedet, azt csakis bent tedd, és utána teljesen szárítsd meg a bundáját, hogy ne fázzon meg.